Wnioskując o kartę kredytową, bank zawsze sprawdza naszą zdolność kredytową. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn, także na skutek wypadków losowych lub pogorszeniu warunków zatrudnienia a nawet utracie pracy zarobkowej, nie możemy spłacić swojego zobowiązania względem banków. Dotyczy to także zobowiązań powstałych na kartach kredytowych.
Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem możemy spotkać się z dwuletnim a także z trzyletnim terminem przedawnienia dla długów zaciągniętych kartami kredytowymi. Kwestia tego terminu zależy od kiedy stało się wymagalne roszczenie wydawcy karty względem jej właściciela. Jeżeli zastanawiasz się, co dokładnie wiąże się przedawnienie karty kredytowej i na co należy zwrócić szczególną uwagę koniecznie przeczytaj poniższych krótki poradnik pełen praktycznych porad!
Kiedy przedawnia się karta kredytowa?
Z dwuletnim terminem przedawnienia mamy do czynienia wtedy, kiedy roszczenia powstały i nie zdążyły się przedawnić do dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy, a więc do dnia 7 października 2013 roku. W niektórych przypadkach może dojść do przerwania przedawnienia, które powoduje, że termin przedawnienia biegnie na nowo.
Jak przerywa się bieg przedawnienia?
Bieg przedawnienia przerywa się poprzez:
- uznanie roszczenia przez osobę przeciwko, której roszczenie przysługuje
- przez wszczęcie mediacji
- przez każdą czynność przed sądem, także jeśli chodzi o różnego rodzaju ugody (lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania) np. to jest przed komornikiem sądowym lub przed sądem polubownym, przedsięwzięcie to jest podjęte bezpośrednio w celu dochodzenia zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia
UWAGA: Każda karta kredytowa ma swój termin ważności, a korzystanie z niej jest możliwe tylko wtedy, gdy terminowo płacimy zobowiązania powstałe na skutek wydawania środków. Możemy też odpowiednio zwiększać swoje limity – tutaj decyzję podejmuje bank, który na nowo sprawdza naszą zdolność kredytową i przyznaje lub nie przyznaje zwiększonych limitów na karcie.