Karta kredytowa bardzo często jest mylona z kartą debetową. Przeznaczenie obu tych kart jest nieco inne, a w pierwszym przypadku muszą być spełnione pewne warunki, aby móc taką kartę otrzymać. Czym charakteryzuje się karta kredytowa i kto może z niej skorzystać, a także – czy rzeczywiście jest opłacalna?
Karta kredytowa – co to jest?
Korzystanie z karty kredytowej wiąże się z umową pomiędzy bankiem a klientem. Nie jest to zwykła umowa, tak jak w przypadku kart debetowych i rachunków indywidualnych, ale umowa kredytowa. Oznacza to, że klient nie korzysta ze swoich środków finansowych, ale ze środków, które mu pożycza bank. Karta kredytowa nie musi być powiązana z kontem indywidualnym. Środki, które pożycza nam bank są niejako kredytem odnawialnym, a spłata rat odbywa się w comiesięcznych rozliczeniach, poprzez pobranie odpowiedniej kwoty z rachunku indywidualnego klienta. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, że klient nie jest w stanie spłacić minimalnej sumy rat, ustalonej według umowy z bankiem, wówczas następuje naliczenie odsetek należnych za opieszałość. W niektórych przypadkach, które wbrew pozorom zdarzają się coraz częściej, może dojść także do wypowiedzenia umowy kredytowej z klientem i nakaz w trybie natychmiastowym spłaty wszystkich zaległych rat.
Karta kredytowa – wygląd
Na pierwszy rzut oka nie różni się od karty debetowej. Zwróć jednak uwagę na napis – karta kredytowa ma napis Credit, debetowa zaś: Debit.
Karta kredytowa – warto?
Należy zastanowić się, w jakim celu będziemy używać karty. Pokusa szybko dostępnej gotówki, może być nie do odparcia, w efekcie wydamy więcej niż nas na to stać, a pętla kredytowa będzie się zacieśniać. To, czy warto mieć taką kartę, czy nie, zależy od wielu czynników- stabilności zatrudnienia, perspektyw na przyszłość, czy stanu posiadanego majątku. Z całą pewnością lepszą poduszką finansową jest odkładanie niewielkich sum pieniędzy i ostrożne inwestycje, także w kruszce, takie jak złoto i srebro. Pozwoli nam to na więcej swobody, a fakt, że nie musimy spłacać comiesięcznych rat, sprawia, że optymistyczniej patrzymy w przyszłość.